CNVOS SPOROČA: POTRJENO FINANCIRANJE NADOMESTIL ZA ČAKANJE NA DOMU TUDI ZA NVO (DRUŠTVA, ZAVODE ...) – KAKO NAPREJ?
Državni zbor je včeraj zvečer sprejel t.i. »mega-anti-korona« zakon. Zakon med drugim določa tudi, da država financira nadomestila plač delavcem na čakanju, in sicer za nazaj od 13. marca dalje in najdlje do konca maja 2020.
Prvi ključni pogoj za financiranje je, da delavca pošljete na čakanje v skladu z novimi pravili interventnega zakona. Ta pravila nekoliko odstopajo od splošnih pravil delovnopravne zakonodaje:
- čakanje na delo na domu mora biti odrejeno največ za tri mesece (po delovnopravni zakonodaji: največ šest),
- delavec se mora na zahtevo delodajalca vrniti na delo do sedem zaporednih dni,
- nadomestilo plače ne sme biti nižje od minimalne plače (po delovnopravni zakonodaji znaša nadomestilo 80 % povprečne plače delavca, četudi je to manj kot minimalna plača).
Da NVO dobi takšno pomoč že od 13. marca dalje, mora najprej imeti čakanje na delo odrejeno od tega datuma dalje (lastne odredbe si NVO lahko izdelajo tudi v aplikaciji CNVOS e-pravnik: https://tinyurl.com/
Ko bo zakon uveljavljen (predvidoma 11. aprila), bo treba to odredbo dopolniti s pravili interventnega zakona (ki seveda ob izdaji odredbe še ni veljal!). To storite tako, da:
- dolžino čakanja na delo omejite na največ tri mesece,
- ima delavec obveznost vračila na delo do sedem zaporednih dni in
- da se delavcu na čakanju prizna nadomestilo, ki ni nižje od minimalne plače.
Glede na to, da interventni zakon velja za nazaj, se v primeru že izplačanega (prenizkega) nadomestila naredi poračun. Takoj, ko bo zakon pričel veljati in bo takšne odredbe možno izdati, bodo tudi na CNVOS pripravili vzorce.
Drugi ključni pogoj je vezan na prihodke NVO. Do pomoči so upravičene NVO, ki ocenjujejo, da:
1.) bodo njeni prihodki od 1. januarja do 30. junija 2020 več kot 20 % nižji kot so bili v obdobju od 1. januarja do 30. junija 2019 in hkrati da
2.) rast njenih prihodkov v obdobju od 1. julija do 31. decembra 2020 ne bo višja od 50 % glede na obdobje od 1. julija do 31. decembra 2019.
Če NVO ni poslovala celotno leto 2019, je do pomoči upravičena če:
1.) ima v marcu 2020 vsaj 25 % nižje prihodke kot v februarju 2020 ali
2.) ima v aprilu 2020 vsaj 50 % nižje prihodke kot v februarju 2020 ali
3.) ima v maju 2020 vsaj 50 % nižje prihodke kot v februarju 2020
Pomoč se bo tako dodelila na podlagi lastne ocene. Če se kasneje izkaže, da NVO pogojev ni izpolnila, bo morala prejeto pomoč vrniti.
Več informacij sledi, zato spremljajte spletni stran CNVOS in našo spletno stran.