Novice

Obrazi nevladnikov: Darja Mandžuka, Društvo diabetikov Posavje – »Združujemo se, saj nam je skupaj lažje najti smisel, pot naprej.«

21.05.2024
Obrazi nevladnikov: Darja Mandžuka, Društvo diabetikov Posavje – »Združujemo se, saj nam je skupaj lažje najti smisel, pot naprej.«

Darja Mandžuka, nekdanja učiteljica razrednega pouka in sedanja predsednica Društva diabetikov Posavje – Brežice, še zmeraj podoživlja trenutek, ko se je prvič srečala s sladkorno boleznijo. V četrtem razredu je zbolel njen sošolec in ne bo pozabila njegove groze pred veliko dolgo iglo ter obupanosti matere. Tako je bil tudi šok, ko se je sama soočila s svojo boleznijo, toliko večji. A kmalu je premagala obupanost, našla pot, kako sprejeti sladkorno bolezen kot del življenja in zdaj svoje izkušnje tudi prek društva predaja drugim.

 

Društvo obstaja že dobrih sedemintrideset let in je eno najstarejših v Posavju. Namenjeno je predvsem ozaveščanju in motiviranju ljudi, ki zbolijo za sladkorno boleznijo, da jo znajo prepoznati, obvladati in se naučiti z njo živeti. Prek delavnic in predavanj izvajajo stalna izobraževanja, ki jih organizirajo v vseh treh največjih posavskih občinah: Brežicah, Krškem in Sevnici. Organizirajo tudi različna srečanja, bodisi športna ali kulturna. Darja Mandžuka se je društvu pridružila leta 1998. Tako se je tudi lažje spoprijela s svojo sladkorno boleznijo. »Vedeli so, da sem odgovorna in pristopam k delu zelo zagnano, predlagali so me za tajnico. Pridobili so me, ker je bilo vodstvo delovno, njihove dejavnosti zelo odmevne.« Takratni predsednik Ivan Živič je bil zagnan, bogato strokovno pomoč pa je članom nudila dr. Vanda Kostevc Zorko.

 

Delovanje društva je za Darjo Mandžuka in mnoge, v njem se združuje prek 425 članov in članic, zelo dragoceno. »Združujemo ljudi, ki so zboleli, saj nam je skupaj lažje. Tako imamo neko podporo, upanje in smisel, da najdemo pot za naprej.« Pri delu izhajajo iz potreb in želja članov in članic, imajo izredno bogat program, prek katerega tako bolniki kot njihovi svojci spoznavajo načine soočanja s sladkorno boleznijo. Poleg predavanj imajo tudi debatni krožek, kjer se lahko ljudje srečajo tudi z zdravstveno delavko in dobijo informacije iz prve roke. »Na delavnicah pa se učimo tudi zelo konkretnih stvari, denimo da štejemo ogljikove hidrate, kako se negujejo noge, kako pomembna je masaža za diabetično nogo … Ljudje spoznavajo razna zdravila in ravnanja s pripomočki.«

 

Celoten članek si lahko preberete na tej povezavi.

 

 

 

Vir: Dnevnik.si