Razpisali so postopek izbora ene predstavnice oziroma predstavnika (v nadaljevanju: predstavnik) nevladnih organizacij v medresorski delovni skupini za pomoč pri implementaciji Pakta o migracijah in azilu (v nadaljevanju: delovna skupina) in ene namestnice oziroma namestnika (v nadaljevanju: namestnika) predstavnika. Rok za prijavo je sreda, 18. 9. 2024, do 15. ure.
Junija 2024 je bilo uveljavljenih 9 zakonodajnih aktov, ki tvorijo Pakt o migracijah in azilu, katerih rok za implementacijo je julij 2026. V tem času morajo države članice, skupaj z Evropsko komisijo in agencijami, izvesti vse strateške, zakonodajne, operativne, organizacijske in druge aktivnosti za začetek uporabe novega okvirja v praksi. Ministrstvo za notranje zadeve je skupaj s Policijo in Uradom za oskrbo in integracijo migrantov opravilo prvi pregled zakonodajnih aktov, na podlagi katerega so bile identificirane potrebne aktivnosti za pravočasno in pravilno implementacijo pakta ter identificirani deležniki, ki bodo morali sodelovati v nadaljnjih aktivnostih.
Zaradi kompleksne in medresorske narave pakta bo Ministrstvo za notranje zadeve Vladi Republike Slovenije predlagalo imenovanje medresorske delovne skupine, ki bo koordinirala, usmerjala in usklajevala izvajanje aktivnosti za implementacijo pakta. Poleg ključnih resorjev, na katere se pakt nanaša, želi Ministrstvo za notranje zadeve vključiti tudi predstavnika nevladnih organizacij, ki delujejo na področju migracij in azila.
V skladu z načeli demokratičnega izbora bodo postopek izbora predstavnikov nevladnih organizacij izvedli po določilih Poslovnika postopka izbora predstavnikov nevladnih organizacij. Več informacij o postopku izborov najdete tukaj.
Upravičene organizacije za sodelovanje v postopku so nevladne organizacije, ki delujejo na področju migracij in azila.
Kandidat za predstavnika oziroma namestnika mora izkazati poznavanje področja migracij in azila.
Postopek izbora predstavnikov nevladnih organizacij poteka tako, da nevladne organizacije, ki izpolnjujejo postavljene pogoje, najprej predlagajo svoje kandidate. Med njimi se poskuša s soglasjem vseh kandidatov izbrati najprimernejšega. Če soglasja za imenovanje ni, se izvedejo volitve, pri katerih lahko sodelujejo vse nevladne organizacije, ki so za to vnaprej izkazale interes (to je, so se prijavile kot volivci ali pa so predlagale svojega kandidata).
Rokovnik za izvedbo postopka je sledeč:
Seji komisije za pregled prijavnic in glasovnic ter javna predstavitev se bodo odvile preko videokonference.
Vodja postopka lahko kadarkoli zahteva dodatna pojasnila in dokazila o izpolnjevanju pogojev za nevladne organizacije in kandidate oziroma o referencah kandidata za predstavnika.
Prijavo za sodelovanje najdete na tej povezavi. Prijava mora vsebovati podpis zastopnika nevladne organizacije in podpis kandidata, če se ga predlaga. Prijava, poslana po elektronski pošti, mora vsebovati faksimile podpisa ali skenirano podpisano prijavo.
Po Poslovniku postopka izbora lahko nevladne organizacije in kandidati, ki na njihov predlog večkrat sodelujejo v postopkih izbora predstavnikov v posvetovalna in druga telesa, pri CNVOS deponirajo svoje podpise, da lahko enostavneje pošiljajo svoje vloge v postopkih izbora (brez potrebe po vsakokratnem podpisovanju in žigosanju prijav ter drugih dokumentov).
Če želite trajno shraniti svoj podpis za sodelovanje v postopkih izbora, lahko to naredite s pomočjo obrazca za deponiranje podpisa. Kandidat lahko shrani svoj podpis s pomočjo obrazca za kandidate.
Prijave pošljite:
Prijava mora prispeti na zgornji elektronski naslov najkasneje do 18. 9. 2024 do 15. ure.
Za dodatne informacije o postopku izbora so vam na voljo na telefonu 01/542 14 22 ali na elektronski pošti misa.korosec@cnvos.si.
Sklep o začetku postopka Poziv NVO
Vir: CNVOS